İşgale ve faşist saldırılara karşı HPG eylemlerini sürdürüyor

993

HPG, son süreçte yaptığı gerilla eylemlerine ilişkin internet sitesinden Basın İrtibat Merkezi adına açıklama yaptı. “Türk ordusunun Kürdistan’da sürdürdüğü işgal ve faşist saldırılarına karşı Gerilla güçlerimiz tarafından etkili eylemler geliştirilerek cevap verilmektir.” cümleleriyle başlayan HPG-BİM’in basın metninin tam hali şöyle:

“Basına ve Kamuoyuna!

Türk ordusunun Kürdistan’da sürdürdüğü işgal ve faşist saldırılarına karşı Gerilla güçlerimiz tarafından etkili eylemler geliştirilerek cevap verilmektir. Bu kapsamda;

1. 28 Nisan günü Manisa’nın Soma ve Kırkağaç ilçeleri arasındaki yol üzerinde Jandarma ekiplerine yönelik HPG’ye bağlı birimlerimiz tarafından 2 sabotaj eylemi gerçekleştirilmiştir. Birinci eylem Jandarma ekiplerine düzenlenirken, ikinci eylem müdahaleye gelen düşman gücünde patlatılmıştır.

Jandarmalara yönelik yapılan birinci eylem ardından 1 askeri yarım otobüste gerçekleşen patlamada elde edilen ilk bilgilere göre 20’nin üstünde düşmanın ölüsü bulunmaktadır.

2. 30 Nisan günü saat 11.00’de Gerilla güçlerimiz Hakkari’nin Çukurca ilçesi sınır hattında bulunan Eriş karakoluna yönelik ağır silahlarla bir eylem gerçekleştirmiştir. Bu eylemde karakol binası hedef alınarak ağır silahlarla etkili vurulmuş, karakol dışında hareketlilik içerisinde bulunan askerler de hedef alarak vurmuştur. Gerçekleştirilen bu eylemde ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemezken TC ordusu zırhlı araçlarla ölü ve yaralılarını kaldırmıştır. Eylemden sonra TC ordusu çevresindeki alanları obüs ve havanlarla bombalamıştır.

3. 30 Nisan günü sat 11.20’de Şırnak’ın Uludere ilçesi sınırında bulunan Tepê Sinek karakolunda askerlerin toplandığı esnada Gerilla güçlerimiz ağır silahlarla bir eylem gerçekleştirmiştir. Yine saat 13.00’te karakol çevresinde yol yapmaya çalışan dozer aracına yönelik Güçlerimiz ağır silahlarla eylem düzenlemiş ve yol çalışması durdurulmuştur. Gerçekleştirilen eylemlerde ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilememiştir.

– 30 Nisan günü sat 11.20’de Şırnak’ın Uludere ilçesi sınırında bulunan Aşutê köyü yakınlarındaki Çeperên Şexa tepesine doğru hareket haline geçen TC ordusu askerlerine yönelik Güçlerimiz bir suikast eylemi gerçekleştirmiş ve 1 asker öldürülmüştür. Güçlerimiz ayrıca burada toplu halde bulunan askerleri de ağır silahlarla vurmuştur. Burada ölü ve yaralı askerler olurken sayı tam netleştirilememiştir.

4. 30 Nisan günü saat 18.20’de Gerilla güçlerimiz Amed’in Hani ilçesine bağlı Hêgasor(Topçular) karakoluna yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Güçlerimiz eylemde bir mevziyi, nizamiye ve karakol binasını hedef alarak etkili vuruşlar gerçekleştirmiştir. Eylemde içinde 3 askerin bulunduğu mevzi tamamen imha edilmiş ve 3 asker de ölmüştür. Eylem sonrasında TC ordusu çevresindeki alanı ağır silahlarla rastgele taramıştır.

– TC ordusu 27 Nisan günü Hani ile Kocaköy arasında bulunan Şehit Rojhat alanında bir operasyon başlatmıştır. Operasyonda düşman Şaqlat, Qadışê, Gaban, Tilitin, Hurê, Hewrê ve Zara   köylerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Operasyon halen devam etmektedir.

5. 30 Nisan günü TC ordusu Bitlis’in Şehit Mizgin alanında korcuların da katıldığı bir operasyon başlatmıştır. Gerilla güçlerimiz Olek köyü yakınlarında TC ordusunun gizli birliğini fark etmiş ve bir eylem gerçekleştirerek 1 askeri öldürmüştür. Ayrıca burada hareket halinde olan kontra birliklere ait bir araba da vurularak darbelenmiştir. Uzun süre alanda hareket edemeyen gizli birlik Şêx Cuma ve  Hêvris karakollarının yoğun havan atışları ile ancak geri çekilebilmiştir. Ayrıca saat 20.30 – 21.00 arasında Kobra tipi helikopterler Olek mıntıkasını rastgele taramıştır.

6. 25 Nisan günü TC ordusu Kars’ın Kağızman ilçesine bağlı Çemçê alanında bir operasyon başlatmıştır. Yoğun çatışmaların yaşandığı operasyonda bir grup Gerillamızdan bağlantımız kopmuştur. Operasyon ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde edildiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

7. 29 Nisan günü saat 18.30 – 19.00 ile 30 Nisan günü saat 03.00’te TC ordusu savaş uçakları Şırnak’ın Besta alanında bulunan Xirbikê Bestê mıntıkasını bombalamıştır.

8. 30 Nisan günü saat 22.00 – 23.00 arasında 2 Kobra tipi helikopter Hakkari’nin Yüksekova ilçesi sınırında bulunan Şehit Rahime alanını vurmuştur. Buna karşılık Gerilla güçlerimiz de ağır silahlarla Kobra helikopterleri vurmuş ve Kobra helikopterler geri çekilmiştir.

1 Mayıs 2016

HPG Basın İrtibat Merkezi”

 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız