Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor!

910

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 19. kez Ankara’da sinemaseverlerle buluşuyor. 5-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival 5 Mayıs perşembe günü Kızılırmak Sineması’nda “Bağlar”, “Vank’ın Çocukları” ve “Kuzey Bölgesi” filmleriyle açılacak.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 19. kez Ankara’da sinemaseverlerle buluşuyor. 5-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival 5 Mayıs perşembe günü Kızılırmak Sineması’nda “Bağlar”, “Vank’ın Çocukları” ve “Kuzey Bölgesi” filmleriyle açılacak. 6 Mayıs’ta saat 20.00’de Devlet Opera ve Balesi salonunda açılış ve ödül töreni yapılacak.  Festival kapanış ve ödül töreni ise 12 Mayıs’ta Kızılırmak Sineması’nda.

19. Yıl Teması: Sevgi Neydi?

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu sene ki teması “Sevgi neydi?”. Festival ekibi neden bu temayı seçtiğini şöyle anlatıyor:

Savaşın, katliamların, ırkçılığın, cinsiyetçiliğin, türcülüğün, ötekileştirmenin her gün yeni biçimleriyle karşılaştığımız, bunların olağanlaştığı bugünün dünyasında karanlığın dışında bir umut kavramı üzerine tekrar düşünmek istiyoruz.

“Sevgi neydi?” Dışarıda sesini duyamadığımız, dışarıdaki kimseye sesini duyuramayan, içeride kimsenin duymadığı, yanındaki sesleri duyamayan bir dünyayı bugün de iktidarın seslenmediği bir yerden, sevgiyle duyumsamanın olanaklarını beraberce düşünmek için melankolinin dışından, umudun ışığında bir dünyayı tekrar kurma gücünü hep beraber bulmak için soruyoruz: “Sevgi Neydi?”

19. Yılda Ödüller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde oyuncu Selda Alkor, belgeselci Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve oyuncu-seslendirme sanatçısı Tülay Bursa ödül alacak. Festivalin bu seneki Tema Ödülü ise Diyarbakır patlamasında yaralanan yönetmen Lisa Çalan’ın olacak. Sinemaya farklı dallarda katkıda bulunan, kadın emeğinin sinemada görünür olması için mücadele eden ve kültür sanat yaşamımıza izler bırakan bu beş sinemacı kadına ödülleri 6 Mayıs’taki açılış töreninde verilecek.

Açılış 6 Mayıs’ta

19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılış ve ödül töreni 6 Mayıs Cuma akşamı saat 20.00’de Devlet Opera ve Balesi salonunda yapılacak. Töreni, sinema ve tiyatronun sevilen oyuncuları Yetkin Dikinciler ve Şenay Gürler sunacak. Açılışta Melis Danişmend sevilen şarkılarıyla sahne alacak. ODTÜ The Company Müzikal Topluluğu’nun parçaları da geceye renk katacak.

Festivalin Büyülü Fener programı için tıklayınız.

Festivalin Çağdaş Sanatlar programı için tıklayınız.

Sendika.Org

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız