İstanbul Esenyurt’ta kurulu bulunan Saadet Gıda’da çalışan Mahfuz Yaşıt’ın, 9 Şubat 2017 tarihinde fabrikanın patronlarından Sübet Çiçek ve yeğeni Sabattin Çiçek tarafından darp edildiği ve “İşten kendi isteğimle ayrılıyorum” kağıdı imzalatıldığı ortaya çıkmıştı.

Engelli statüsünde işe giren ve 8 yılın ardından sendikal örgütlenmeye öncülük eden işçilerden olduğu için işten atılan Yaşıt, işe iade davasını kazanarak Şubat ayı başında işbaşı yapmıştı. Sübet Çiçek ve Sabattin Çiçek’in, ‘Gel senle bu dava işini konuşacağız’ diyerek kendisini ikinci kata çıkarttığını belirten  Mahfuz Yaşıt, olayı şöyle anlatmıştı: “İkinci katta bulunan personel müdürleri ve diğer tüm çalışanları dışarı çıkardılar. Avukatımla görüşeceğim dedim, telefonuma el koydular. Sonra beni dövmeye başladılar, daha sonra beni arabayla Kıraç’ta bulunan depoya götürdüler. Depoda çalışan 2-3 kişi vardı, onları dışarı çıkardılar. Burada da dövdüler. Muhtemelen bunların anlaşmalı olduğu bir arabulucu avukat geldi. Bana zorla kendi isteğimle ayrıldığımı belirten bir kağıt imzalattılar.”

Birleşik Özgürlük Güçleri, resmi twitter adresi üzerinden İstanbul-Esenyut’ta bulunan Saadet Gıda fabrikasının yönetim bürosunu kurşunlayarak vurduğunu açıkladı. Özgürlük Güçlerinin yaptığı açıklama da fabrikada çalışan engelli bir işçinin fabrikada sendikal faaliyet yürüttüğü için önce dövüldüğü sonra ise kağıt imzalatılarak işten atıldığı ve bu fabrikanın yaptığı ilk haksızlık olmadığı vurgulandı.

Yapılan eylemi ise Doğan Kırefe Özgürlük Gücü Milis Örgütü üstlendiği açıklandı. Özgürlük Güçleri tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“İstanbul-Esenyurt’ta bulunan Saadet Gıda fabrikasının yönetim bürosu 14.02.2017 tarihinde güçlerimiz tarafından kurşunlanarak vurulmuştur.

Engelli statüsünde fabrikada çalışan bir işçi sendikal faaliyet yürüttüğü için Saadet Gıda fabrikasının patronu ve patron uşakları tarafından darp edilmiş ve zorla kağıt imzalatılmıştır. Bu saldırı Saadet Gıda yönetiminin ilk suçu değildir.

Saadet Gıda yönetiminin açık ve net uyarımızı dikkate alıp almamak kendi bileceği iştir. Bununla birlikte işçi düşmanlarından hesap sormak da bizim işimizdir. Faşist partinin yarattığı zulüm düzeninden faydalanarak işçilere saldıran Saadet Gıda’nın patronu ve uşakları! bir daha sendikal faaliyet yürüten hiçbir işçiye dokunmayacaksınız. İşçilere karşı işlediğiniz suçun kısa vadeli diyetini ödeyeceksiniz…Özgürlük gücü milis örgütü ensenizdedir…

Ortada çalışacak Saadet Gıda fabrikası kalmazsa işçiler çalışacak başka fabrika bulur. Patron ve patron uşakları sizinse Esenyurt’ta bir tek Saadet Gıda fabrikanız ve iki ayağınız üzerinde yaşamaya devam ettiğiniz bir tek hayatınız var unutmayın. AKP-IŞİD faşizminin polisine ve çetelerine fazla güvenmemenizi tavsiye ediyoruz.

AKP-IŞİD faşizmini ezeceğiz!

Saraylarınızı başınıza yıkacağız!

İşçilere kalkan elleri kıracağız!

Hiçbir yerdeyken her yerdeyiz!

Doğan Kırafe Özgürlük Gücü Milis Örgütü”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız