Amed Newroz’unda “canlı bomba şüphesiyle” polis tarafından katledilen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un vurulma anı ortaya çıktı.

Valilik, üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un Diyarbakır Newrozu’nun düzenlendiği alana ‘elinde bıçakla girmek istediği sırada canlı bomba şüphesi’ ile polis tarafından açılan ateşle yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Fotoğraflara göre Kemal Kurkut, Newroz Parkı’nın Evrim Alataş Caddesi üzerindeki polis kontrol noktasında yarı çıplak vaziyette kontrol noktasında polislerle tartıştı. Daha sonra noktayı geçerek alana gitmeye başladı. Bu esnada polis Kemal Kurkut’u silahla vurdu.

Olayın ardından Newroz alanında bulunan gazetecilerin fotoğraf makinelerini kontrol eden polis, makinelerdeki kartlara format çektirdi. Ancak Kurkut’un katledilişi fotoğraflara yansımış, aile de Valiliğin iddiasını yalanlamıştı. Kurkut Ailesi, Diyarbakır Valiliği’nin yaptığı “‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek elindeki bıçakla alana koştuğu için canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden müdahale edilmiştir” şeklindeki açıklamayı yalanmış, çocuklarının Newroz kutlaması için Amed’e gittiğini söylemişti.

Kurkut’un polislerce katledildiği ana ilişkin yayımlanan fotoğraflardan sonra olay anının videosu da ortaya çıktı.

Dihaber’in paylaştığı videoda da Kurkut’un onlarca polis arasında vurulduğu görülüyor:

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız