Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edildikten sonra Yüksel Caddesi İnsan Hakları anıtı önünde oturma eylemi polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Mesleklerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Veli Saçılık’ın sürdürdüğü oturma eylemine bugün çok sayıda dayanışma ziyareti gerçekleşti. HDP Milletvekili Mithat Sancar ile ODTÜ’lü akademisyenlerin ziyaret ettiği direnişte emekçiler, işlerine geri dönme talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdi. Ziyaretlerde yapılan konuşmalarda dayanışmanın büyütülmesi vurgulandı.

Ziyaretlerle süren direniş alanına gelen polisler kamu emekçilerine yine saldırdı. Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Semih Özakça ve Veli Saçılık’ın da aralarında olduğu 11 kişi direnişlerinin 136., açlık grevinin 16. gününde darp edilerek ve yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Halk polisin saldırısına tepki göstererek toplandı. Polis bunun üzerine caddeyi kapattı.

Açlık grevinin 16. gününde olan Nuriye’nin sağlık durum ise kötüleşmeye başladı.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Nuriye Gülmen, Veli Saçılık, Mehmet Dersulu, Perihan Pulat, İlker Işık, Mehmet Yılmaz, Özlem Yılmaz, Nurcihan Ortakçı, Eda Arı, Bengisu Demirel ve Merve Demirel.

 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız