Cumartesi Anneleri 627. haftasında Talat Türkoğlu’nun akıbetini sormak için Galatasaray’da

795

Gözaltında kaybetmek bu topraklarda sitemin muhaliflerini ortadan kaldırmak için uyguladığı bir yöntem oldu. Yalnız OHAL bölgesinde değil, Edirne’den Kars’a kadar geniş bir coğrafyada bu insanlık suçu işlendi.

45 yaşındaki Talat Türkoğlu siyasi kimliği nedeniyle dört kez gözaltına alındı, tutuklanıp yargılandı, yıllarca cezaevinde kaldı.

29 Mart 1996’da annesini ziyaret etmek için otobüsle İstanbul’dan Edirne’ye gitti. Annesine ve telefonda konuştuğu eşine İstanbul’dan Edirne’deki evin kapısına kadar sivil polisler tarafından takip edildiğini söyledi.
1 Nisan 1996’da İstanbul’daki evine dönmek üzere Edirne’den yola çıkan Talat Türkoğlu’ndan bir daha haber alınamadı.

JİTEM mensubu Kasım Açık, Talat Türkoğlu’nun Edirne yakınlarında bulunan Çadırkent’te ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın başında bulunduğu polisler, askerler ve itirafçılar tarafından sorgulandığını itiraf etti. Talat Türkoğlu’nun eşgal ve giysi bilgilerini eksiksiz veren Kasım Açık, O’nun Murat Demir ve Murat İpek isimli JİTEM mensupları tarafından öldürülerek cesedinin Meriç Nehri’ne atıldığını söyledi.

Ailenin ve İnsan Hakları Derneği’nin tüm başvuruları sonuçsuz kaldı. Devlet, 21 yıldır Talat Türkoğlu’nun gözaltına alındığını inkâr etmeye devam ediyor…

Geçtiğimiz yıl ise Talat Türkoğlu’nun gözaltında zorla kaybedilmesiyle ilgili dosya 20 yıl boyunca sonuçlanmadığı için zamanaşımı kararıyla kapatıldı. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheli bulunamadığını belirtirken, ailenin avukatı isimleri verilen kişilerin bile ifadelerinin alınmadığını vurguladı. Savcılık, Türkoğlu’nun sağ mı ölü mü olduğunun tespit edilemediğini, olayla ilgili hiçbir şüphelinin bulunamadığını belirtti. Türkoğlu ailesi ise insanlığa karşı suçlarda zaman aşımının uygulanamayacağını belirterek karara itiraz etti.

Cumartesi Anneleri 627. buluşmasında  Türkoğlu ailesi ile birlikte “Talat Türkoğlu’nun 21 yıldır gizlediğiniz akıbetini açıklayın, faillerini yargılayın!” diyecek.

Tarih: 1 Nisan Cumartesi
Saat: 12.00
Yer: Galatasaray Meydanı

 

Kaynak: Umut Gazetesi

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız