Suriye’nin Rakka kentinin IŞİD’den alınması için Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) düzenlediği operasyonun 4. aşaması başladı. Sputnik’e konuşan SDG Komutanı Cihan Şex Ehmed, bu hamleyle Rakka’nın kuzeyini tamamen özgürleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dörcüncü aşamayla Rakka’nın kuzeyinin IŞİD’den alınması ve kentin kuşatılması hedefleniyor.

Operasyonun Eylem Odası Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada da “Bu aşamada Rakka’nın kuzeyinin tamamı ve Celab Vadisi IŞİD’den kurtarılacaktır. Hamlenin 4. aşaması SDG çatısı altında faaliyet yürüten çok sayıda güç ve uluslararası koalisyon güçlerinin desteğiyle başlatılmıştır. Bu aşamada doğu ve batı kollarında bulunan SDG savaşçıları Rakka’ya doğru ilerleyerek, Celab Vadisi ve Rakka’nın kuzeyini kurtaracaktır” denildi.

KUZEYDE 10’DAN FAZLA KÖY IŞİD’İN ELİNDE’

SDG Komutanı Cihan Şex Ehmed de, “Rakka’nın özgürleştirilmesi için yaptığımız diğer hamleleleri başarıya ulaştırdık. Şimdi hamlenin 4. aşamasını başlattık. Bu hamleyle Rakka çevresindeki kırsal alanları ve köyleri IŞİD’den temizleyeceğiz. Artık yönümüzü Rakka kentine çevirmemiz amacıyla bunu yapıyoruz. 4. aşamayla amaç Rakka’nın kuzeyini temizlemek olacak çünkü Rakka’nın kuzeyinde 10’dan fazla köy hala IŞİD’in elindedir. Bizim hedefimiz o köyleri özgürleştirmek olacaktır” dedi.

SDG’nin Fırat’ın Gazabı adı verdiği Rakka Operasyonunun ilk aşaması Rakka’nın kuzeyinde 5 Kasım 2016 tarihinde, 2. aşaması Rakka’nın batısında 10 Aralık 2016 tarihinde, 3. aşaması da 4 Şubat’ta Suluk bölgesinde başlatılmıştı.

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız