“Bugün 23 Nisan, Hep neşe doluyor insan”

Bugün 23 Nisan ve bugün de tıpkı diğer günler gibi…  Bugün de binlerce çocuk fabrikalarda, atölyelerde ve işyerlerinde sömürülerek güne başladı. Yüzlerce çocuk okulunda, sokakta, evde, cezaevlerinde cinsel istismara uğradığını henüz unutamadı. Binlecesi cezaevlerinde 23 Nisan’ı karşılıyor. Yine yüzlercesi de bugün aramızda değil, gökyüzünden bizi izliyor. Çocuklarını öldüren bu karanlık düzende öldürülemeyenler olarak, 23 Nisan vesilesiyle kutlama törenlerini paylaşmak yerine, 365 gün
unutturulmaya çalışılan çocuklarımızı paylaşacağız. 

4 yılda 264 çocuk işçi… 

DİSK’in raporuna göre, Türkiye’de her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı çalıştırılıyor. 2012 yılında 601 bin olan 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı, bu yıl 709 bini buldu. Yine çalıştırılan çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalıştırılıyor. Bu çocukların 558 bini kayıt dışı, 150 bini ise sigortalı çalıştırılıyor. Buna çıraklar da eklendiğinde çalışan çocuk sayısı, 2 milyona yaklaşıyor.

İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi raporlarına göre, son dört yılda toplam 264 çocuk işçi iş cinayetine kurban gitti. Hayatını kaybeden çocuk işçi sayısında her yıl artış oluyor. 2012 yılında 32 çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybederken, 2013’te 59, 2014’te 54, 2015’te 63 ve 2016 yılında ise 56 çocuk iş cinayetleri sonucu hayatını kaybetti. Tabi bunlar kayıtlara geçenler…

Türkiye’de cezaevlerinde 2 bin 200 çocuk bulunuyor

“Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi”nin son verilerin göre, Türkiye cezaevlerinde 542’si hükümlü, bin 658’i tutuklu 2 bin 200 çocuk bulunuyor.

En fazla ihlalin yaşandığı cezaevlerinde çocuklara yönelik yapılan izleme ve tespit çalışmalarında cezaevinin fiziksel koşullarının kötüleştiği, ihlaller bir yana, işkence ve kötü muamele, taciz ve tecavüz, sağlık sorunları, sosyal etkinliklerden mahrum bırakılma, psikolog desteğinden yoksun bırakılma gibi pek çok ihlalin yaşandığı görüldü.

Çocuk cezaevleri deyince hafızalarımızdan bir türlü silinemeyecek olan Pozantı geliyor akıllara… 2012 yılında taş attıkları gerekçesiyle Pozantı Çocuk Cezaevi’ne konulan onlarca çocuğu taciz ve tecavüz eden devlet memurlarının yargılanması yerine taciz ve tecavüze maruz kalan çocuklar müebbet hapis cezası ile yargılanıyor. Onlarca çocuğu yüzlerce yıl hapis cezası verilirken, aileleri de bir milyonu aşkın para cezalarıyla karşı karşıya bırakıldı.

Tecavüzcülere ne mi oldu? Onlar, haklarında açılan davanın takipsizlikle sonuçlanmasıyla hala aramızdalar, ve kim bilir daha kaç çocuğun canı yanıyor…

368 kız çocuğu cinsel istismara uğradı

Kadın örgütlerinin hazırladığı istatistikler ve mahkemelere yansıyan olaylardan yola çıkılarak yayımlanan “Eğitimde Cinsiyetçilik Raporu”na göre, 368 kız çocuğu cinsel istismara uğradı. Söz konusu cinsel istismarların yüzde 59’u okullarda, diğerleri ise sokakta, zorla götürüldükleri evlerde, alıkonuldukları araçlarda, kandırılarak götürüldükleri evlerde, kurslarda, otobüslerde ve parklarda yaşandı. Yine her 100 kişiden 18’i çocuk yaşta evlendiriliyor.

2016 yılında aile içinde ve toplumsal yaşam alanlarında çocuklara yönelik yönelik şiddet ve istismar sonucu 10 çocuk yaşamını yitirdi, 2’si yaralandı, 114’ü ise istismara maruz bırakıldı.

Geçtiğimiz yıl Ensar Vakfında yaşananları kimse unutamadı. Cinsel istismara maruz bırakılan çocuklara destek olmak yerine istismar olayının yaşandığı Ensar Vakfı’nı savunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da.

Ölümsüzlerimiz…

İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre, Türkiye’de 590 çocuk, polis ve askerin saldırısı sonucu öldürüldü. Yakın tarihte öldürülen çocuklar arasında Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Enes Ata, Berkin Elvan ile yine sokağa çıkma yasağının yaşandığı Cizre’de polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren ve cesedi günlerce buzdolabında saklanmak zorunda bırakılan Cemile Çağırga’nın adı bulunuyor.

2004 yılı 21 Kasım’da, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte evlerinin önünde polisler tarafından açılan yaylım ateşi sonucunda katledilen 12 yaşındaki Uğur’un küçücük bedeninden çıkarılan 13 kurşunu unutmadık!

28 Eylül 2009’da hayvanları otlattığı sırada Yayla Karakolu’ndan atılan havan topu ile öldürülen ve annesinin parçalanan vücudunu topladığı 12 yaşındaki Ceylan’ı unutmadık!

Haziran Ayaklanmasında ekmek almaya giderken polisin hedef gözeterek attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 268 gün yoğun bakımda kalan, Cumhurbaşkanı’nın meydanlarda annesini yuhalattığı, 15 yaşında 16 kiloyla kaybettiğimiz Berkin Elvan’ı unutmadık!

Kürdistanda polisin hedef gözeterek sıktığı mermilerden, gaz kapsüllerinden katledilen onlarca çocuğu; Enes Ata’yı,  Abdullah Duran’ı, İsmail Erkek’i, Fatih Tekin’i ve daha nicelerini… Unutmadık!

23 Nisan’da 6 yaşındaki Furkan Oran’ın korucular tarafından öldürüldüğünü unutmadık!

Cizre’de annesinin 18 aylık Mehmet’i emzirdiği sırada, polislerce atılan gaz bombası kapsülünün başına isabet etmesi sonucu annesinin kucağında yaşamını yitirdiğini unutmadık!

Kıyılara vuran çocuklarımızı, gözümüzün önünden gitmeyen Aylan bebeğimizin minicik bedenini unutmadık!

Hiç birini unutmaycağız!

23 Nisan kutlu olsun!

Komün Gücü

 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız