Nuriye Gülmen’in Eylem Ataş Paylaşımına 6 yıl 3 ay Hapis Cezası

1177
İşinden ihraç edilen ve 290 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen’e verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçeli kararında, Eylem Ataş’ın fotoğrafını paylaşması ve Liseli Dev Genç’e “teşekkür” etmesi suç sayıldı.
Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Kanun Hükmünde Kararname ile işinden atılan ve geri dönebilmek amacıyla 290 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen’e “örgüt üyeliği ” suçundan verdiği 6 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçesini açıkladı. Mahkemenin 33 sayfalık gerekçeli kararında, “basın açıklaması, oturma eylemi veya açlık grevinin münhasıran ayrı bir suç teşkil etmeyen eylemler oldukları” vurgulandı.
Mahkeme, iki tanığın beyanları ve Nuriye’nin sosyal medyada paylaştığı “Liseli Dev Genç’e binlerce teşekkür” mesajı ile Minbiç’te DAİŞ çeteleriyle savaşırken yaşamını yitiren ve cenazesi AKP iktidarı tarafından 100 gün Suriye sınırında bekletildikten sonra doğup, büyüdüğü Adana’ya ailesi tarafından  getirilip defnedilen Birleşik Özgürlük Güçleri savaşçısı Eylem Ataş(Cemre Heval)’ın fotoğrafının yer aldığı mesajın suça kanıt olduğunu öne sürdü.
Nuriye hakkında, toplamda iki kez “örgütü üyeliği”, iki kez “örgüt propagandası” ve bir kez “halkı kanuna aykırı toplantı veya yürüyüşe özendirmek ya da kışkırtmak” iddiaları ile dava açıldığının hatırlatıldığı kararda, şunlar belirtildi:
“Tanıklar Berk Ercan ve Fatih Solak’ın sanığın örgüt üyesi olup örgüt içerisinde faaliyet gösterdiğine dair beyanları, terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övme, meşrulaştırma ya da bu yöntemleri teşvik etme niteliği bulunmadığından münhasıran propaganda suçunu oluşturmamakla birlikte terör örgütü ile bağlantılı olduğu değerlendirilen kişi ve kurumlarla ilgili paylaşımları (04 Aralık tarihli ‘Liseli Dev Genç’e binlerce teşekkür’ içerikli paylaşım, terör örgütlerince sahiplenildiği belirtilen Cemhe Heval kod adlı Eylem Ataş adlı kişinin fotoğrafının yer aldığı 29 Kasım 2016 tarihli paylaşım) birlikte değerlendirildiğinde sanığın bu eylemlerinin bir bütün halinde örgüt hiyerarşisinde yer alarak örgüt içinde faaliyet göstermek ve bu suretle TCK’nin 314/2. maddesinde düzenlenen silahlı terör örgütü üyeliği suçunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır.”
Kaynak: Jinnews
Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız