İran ve Rojhilat’da halk ayakta

1069

İran ve Rojhilat’ta halkın yoksulluk, işsizlik, pahalılık ve rejimin baskıcı politikalarına karşı başlattığı eylemler 3’üncü gününde sürüyor.

İran ve Rojhilat’ta (Doğu Kürdistan) halkın yoksulluk, işsizlik, pahalılık ve rejimin baskıcı politikalarına karşı başlattığı eylemler 3’üncü gününde büyüyerek devam ediyor. Bugün de başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin dört bir yanı ile Rojhilat kentlerinde alanlara çıkan on binlerce kişi “Diktatörlüğe ölüm”, “Molla rejimine son” ve “İslam Cumhuriyeti’ni istemiyoruz” sloganları eşliğinde rejimi protesto etti.

https://youtu.be/0ZHtHUXqZ5g

Büyük eylemlere sahne olan başkent Tahran’da rejimin yasak kararı ve olağanüstü önlemlerine rağmen binlerce kişi, İnkilap Meydanı ve Tahran Üniversitesi’ne akın etti. Rejim güçlerinin üniversite kapısındaki önlemlerine rağmen öğrenciler, üniversitenin kapısını kırarak, dışarıda çoğunluğunu işçilerin oluşturduğu eylemcilere katıldı.

İran dini otoritesi Ali Xamaney aleyhine sloganların atıldığı eylemde “Diktatörlüğe ölüm” ve “Eylemleri büyütelim” sloganları atıldı. Eylemciler burada rejime seslenerek tank, top ve silahla halkın evine gönderilemeyeceğini vurguladı. Bu arada Tahran’daki ana yollar ordunun denetimine verildi.

İran’da bugün birçok noktada yapılan eylemler ve eylemlerde öne çıkan sloganlar şöyle:

Ülkenin en zengin kentlerinden olan İsfahan’da sokaklara çıkan binlerce kişi, polislere kendilerine katılma çağrısı yaptı. Erdebil eyaletinde ise eylemlerin merkezi Şeriati Meydanı’ydı. Eylemlerde sık sık rejim karşıtı sloganlar atıldı.

Şerekurd’da da yoğun güvenlik önlemlerine rağmen çok sayıda kişi alanlara çıktı. Kerman’da da polislere eylemlere katılma ve hak arayıcılarının yanında olmaları çağrısı yapıldı.

Bender Ebas’ta ise alanlara çıkan kitle “Şerefli İran halkı birbirini tutmalı, eylemlere destek vermeli” sloganları atarken, Necef Ebad’da “İslam Cumhuriyeti’ni istemiyoruz” sloganları atıldı.

Ayrıca Karac’a bağlı Guherdeşt’de çok sayıda kişinin katıldığı eylemler düzenlendi. Şîraz’da ise alanlara çıkan binlerce kişi “Diktatörlüğe ölüm” sloganları attı.

Rojhilat’ın Kirmaşan kentinde de eylemler ikinci gününde devam etti. Kirmaşan’da polisin saldırıları sonrası başlayan eylemlerde halkın direnmesi üzerine polisler bölgeden kaçmak zorunda kaldı. Eylemlerde 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Rojhilat’da eylemlerin düzenlendiği bir diğer vilayet ise Urmiye oldu. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde “Diktatörlüğe ölüm” sloganları atıldı.

 Kaynak: ANF
Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız