Devrimci tutsak Ali Okutan’ın ailesi; Oğlumuzun can güvenliğinden endişeliyiz

990

Devrimci tutsak Ali Okutan’ın ailesi; çocuklarının günlerdir fiziksel-psikolojik işkenceye maruz kaldığını, hayati tehlikesi olduğunu ve can güvenliğinden endişe duyduklarını söyledi.

Devrimci tutsak Ali Okutan, geçtiğimiz yıl Mersin’de gözaltına alınıp tutuklanarak ilk önce Hatay’a, oradan da Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Ali Okutan’ın tek tip dayatmasına karşı yapılan direniş nedeniyle son 1 haftadır tecritte tutulduğu, burada fiziksel-psikolojik işkenceye maruz kaldığı bilgisine ulaşıldı. Haber merkezimize ulaşan bilgiye istinaden telefonla ulaştığımız devrimci tutsak Ali Okutan’ın ailesi, yaşananları gazetemize aktardı.

“Ali geçen hafta görüşe çıktığında başgardiyan ve kurum müdürünün tehdidine uğramıştı. Ali’ye sorduğumuzda hapishanede Tek-Tip’e karşı yapılan ses çıkartma eylemine katıldığı için tehdit edildiğini, kurum müdürünün ‘Sen görüşe çık, seninle görüşten sonra hesaplaşacağız, seni süngerli odaya atacağız.’ dediğini öğrendik. Daha sonra bu haftaki telefon görüşünde, görüşten hemen sonra kaldığı koğuşa giderken fiziksel işkenceye uğradığını, ardından zorla tek kişilik hücreye götürüldüğünü ve 5 gündür orada tek başına kaldığını duyduk.” sözleriyle işkence haberini öğrendiklerini belirten Okutan’ın yakını şöyle devam etti:

“Bununla yetinmeyen cezaevi idaresi oğlumuzun tutulduğu hücreye giderek, ‘İntihar et!’ diye tehdit etmiştir. Oğlumuzun tutulduğu hücre geçtiğimiz aylarda hapishanede yaşamını yitiren Rojava’lı Kürt tutsağın hücresidir. İdare oğlumuza ‘O çocuk nasıl intihar ettiyse sen de kendini o şekilde bulacaksın, intihar edeceksin, yanına kimseyi almayacaklar.’ diyerek Ali’yi ölümle tehdit etmiştir. Çocuğumuzun hayati durumundan endişe ediyoruz. Çocuğumuz dışarıda bu tecrit politikalarını kırmak için elinden gelen her şeyi yaptığı için onu da tutsak ettiler. Bugün ise siyasi tutsaklara her geçen gün daha fazla işkence ve tecrit politikası kat kat arttırılarak sürdürülmektedir. Dün onlarca ananın, babanın, kardeşin, çocuğun gözyaşları aktı ve şimdi de akmaya devam ediyor. Sonuna kadar çocuğumuz Ali’nin arkasındayız. Tek-tip bir insanlık suçudur. İşkencedir. Dün bu tecrit politikalarına nasıl direndiysek bugün de öyle direnmeye devam edeceğiz. Sadece çocuğumuzun hayatta olup olmadığını, ne durumda olduğunu merak ediyoruz. Can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Çocuğumuzun can güvenliğine zeval gelmesi durumunda, sorumlu Kürkçüler F Tipi Cezaevi idaresidir’.’

Kaynak: Umut Gazetesi

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız