MİT yöneticileri Paris Katliamı’nı itiraf etti

1311

2013 yılının başlarıydı. 2012 yılında HPG gerillalarının yıl boyunca sürdürdüğü devrimci operasyonlarla Bakurê Kürdistan’da alan hakimiyeti kurulmuş, Türk ordusu arazide adım atamaz hale gelmişti.

Zindanlar’daki Açlık Grevi Direnişi’ne binlerce kişi katılmış, direniş 2012 yılının sonuna doğru doruğa çıkmıştı.

Kürdistan, Türkiye ve sürgündeki Kürdistanlılar ve dostları serhildanlarla direnişteki yerini almıştı. Bütün alanlarda sıkışan Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türk Devleti, İmralı’da ağır tecrit altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmelere başlamıştı.

Daha önce Oslo Görüşmeleri’ nde PKK yöneticileri ile görüşen devlet heyeti 2012 yılının sonlarında ise İmralı’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmeler başlatmıştı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, bir yandan devlet heyeti diğer yandan da HDP ve DTK yöneticilerinden oluşan bir İmralı Heyeti ile görüşmeleri sürdürüyordu. Bütün dünyanın gözü İmralı’daki görüşmelerden gelen mesajlardaydı. Çünkü daha önceki Oslo müzakereleri devletin uyguladığı politikalar ve yaklaşımları nedeniyle çözüm getirmemişti.

Tayyip  Erdoğan’ ın Talimatı ile Paris Katliamı Yapıldı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ise kendisi ile yapılan görüşmeleri Türk devletinin demokratikleştirilmesi ve Kürt Sorunun çözümü için bir zemine çevirmek istiyordu.

3 Ocak 2013’te ilk kez sivil bir heyet İmralı’ya gidiyordu. Ama bu görüşmeden sadece altı gün sonra, Paris’te 9 Ocak 2013’te kanlı bir saldırı gerçekleşti. PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez, başlarına sıkılan üçer kurşunla katledildiler.

https://youtu.be/6zNeC_TMkuE

Katliamdan hemen sonra İmralı’da yapılan görüşmede Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, devlet heyetine ve MİT’e sert sözlerle yönelmiş, “Bu katliamın aydınlatılması gerektiğini” ifade etmişti.

Öcalan, Paris Katliamı’nı 2. Uluslararası Komplo ve Dersim Katliamı olarak değerlendirmişti.  Bu katliamın aydınlatılması için ne gerekiyorsa yapılmasını istemişti. Paris’teki katliamı Ömer Güney isimli tetikçi yapmıştı. Ömer Güney Türk MİT’i tarafından eğitilmiş ve Avrupa’daki Kürt örgütlenmeleri içerisine sızdırılmıştı.

Fransız yetkililer katliam yerine gelerek bu kirli olayın aydınlatılacağının sözünü veriyordu.

Ömer Güney, katliamdan kısa bir süre sonra tutuklandı. Ancak tetikçinin ardındaki gerçek güçler ortaya çıkarılmamıştı.

Tetikçi Ömer Güney Talimatı Ankara’ da MİT’ ten Aldı

Ömer Güney, tetikçiydi, emri verenler ise Ankara’daydı.

PKK’li ve PAJK’lı yöneticiler ve yetkililer de katliamın ardında Tayyip Erdoğan ve Türk devletinin Milli İstihbarat Teşkilatının olduğuna dikkat çekiyor ve bunun intikamının alınacağını sert sözlerle açıklıyorlardı. PKK Yürütme Komite Üyesi Cemil Bayık, katliamdan hemen sonra yaptığı açıklamada Paris Katliamı’nda Türk devletinin ve MİT’in rolüne dikkat çekiyordu. Bayık, “Bu katliamdan MİT’in, özellikle de MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın kesinlikle haberdar olduğunu ve katliamın Ankara’da planlandığını” vurguluyordu.

Fransız savcı tarafından yürütülen soruşturmada, tüm izler Ankara’ya götürüyordu. Soruşturma boyunca birçok bilgi ortaya çıktı.

14 Ocak 2014’te basına sızan bir belgede infaz emrinin Türk istihbarat teşkilatına mensup dört yetkili tarafından verildiği anlaşılıyordu. 18 Kasım 2012 tarihli belgede MİT yetkilileri O. Yüret, U.K. Ayık, S. Asal ve H. Özcan’ın imzası vardı.

Aynı dönemde basına sızan bir ses kaydında, Ömer Güney, kimliği belirsiz MİT üyeleriyle cinayet planları yapıyordu. Hedefte Sakine Cansız dahil birçok Kürt temsilci vardı.

Bu bilgilerin sızdığı sırada katil zanlısı cezaevinden kaçış planları yapıyordu. Suç ortağı Ruhi S. isimli biriydi. Almanya’dan gelerek cezaevini ziyaret etmişti.  Bir ziyaret öncesi, savcının talimatıyla görüşme kabinine ses alıcıları yerleştirilmişti. Güney, isim vermeden, şifreli ifadelerle muhatabından Ankara’daki MİT binasına gitmesini istiyordu.

Ocak 2014’te Ruhi S.’nin Almanya’daki evine yapılan baskında ifadesi alınmıştı. Evdeki aramalarda 9 Ocak 2014 tarihli üç fotoğraf ve el yazması belgeler bulundu. Bunlar özellikle bir kaçış planı içeriyordu. Paris’teki Salpêtrière Hastanesi’ne kaldırıldığı bir sırada, silah kullanarak kaçmayı planlıyordu. Yıllar sonra ölüm haberinin geldiği yer de yine aynı hastaneydi.

PKK için Paris Davası’ nı İntikam Operasyonu ile Sürdürüldü

Dava Fransa’da Ömer Güney’in ölümü ile fiilen kapatılmak istenmişti. Ama üç devrimcinin ailelerinin avukatları, Kürt halkı ve PKK için dava bitmemişti. Çünkü sorun katliamı yapan tetikçi ve onun ölümü ile sonuçlanacak bir dava değildi.

Kadınlar ve tüm Kürt halkı “İntikam ve Adalet” sloganları ile kesintisiz eylemlerini yıllarca sürdürdüler. PKK ve Kürt Özgür Kadın Hareketi, adaletin ortaya çıkması ve katliamın arkasındaki güçlerin cezalandırılması gerektiğini belirtiyordu.

PKK, katliamı yaptıranların izini sürdürdü.

Türk devleti ise İmralı’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çözüm çabalarını boşa çıkarmış, Öcalan üzerinde ağır tecriti başlatarak, 30 Ekim 2014 tarihli MGK toplantısındaki “Çöktürme Planı ”nı hayata geçirmişti.

2012 yılında askeri olarak yenilen Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türk devleti, 7 Haziran 2015’te seçimlerinde de AKP yenilmişti. Erdoğan darbe ile 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılmış, 24 Temmuz’da ise topyekün savaş konseptini Medya Savunma Alanlarında onlarca uçağın katıldığı, yüzlerce bombardıman ile başlatmıştı.

PKK ise direnişi geliştirmiş, halk Bakur’da görkemli özyönetim direnişini başlatmış, gerilla her alanda eylemlerini yaygınlaştırmıştı. Ve tam da bu süreçte Özyönetim Direnişçileri Cizre’de 2 MİT yöneticisini ele geçirmişlerdi.

Erdoğan’ ın MİT’e Özel Talimatı: PKK ve KCK’li Yöneticileri Tasfiye Edin!

Tayyip Erdoğan ise MİT’e özel talimatlar çıkarmış, 9 Ocak 2013’teki Paris Katliamı’daki gibi PKK, KCK üst düzey yöneticilerini tasfiyesini istemişti.

MİT de harekete geçmiş, büyük paralar aktarılarak çok özel ekipler kurdurmuş istihbarat operasyonların yoğunlaştırmıştı. Hedef, Medya Savunma Alanları’ndaki PKK ve KCK’li üst düzey yöneticileriydi. Erdoğan ve ekibinin “2017 yılının Nisan ayında PKK bitecek ve yıl boyunca PKK’nin artık esamesi okunmayacak” sözleri de bu konsepte verilen önemi gösteriyordu.

PKK, Erdoğan’ın bu konseptinin Paris Katliamı’nın devamı olarak ele almıştı. Operasyon timlerini gözlemlemeye başlamış ve operasyonu planlayan ve yöneten grubu ele geçirmenin planlarını yapmıştı. PKK’nin devrimci karşı istihbarat operasyonu ise Ağustos 2017 yılında gerçekleştirildi.

Paris Katliamcılarına Şehit Sakine Cansız İntikam Operasyonu

HPG gerillalarına bağlı özel birimler, Güney Kürdistan’da Medya Savunma Alanları’na yakın bir yerleşim yerinde Türk MİT’inin üst düzey yetkililerine yönelik Şehit Sakine Cansız İntikam Operasyonu’ nu gerçekleştirdi. Operasyonda MİT’in PKK’li yöneticilerine yönelik operasyonunu planlayan ve yöneten iki üst düzey yöneticisi yakanlandı. KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 3 Ocak 2017’deki açıklamada bu tarihi operasyonunun detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Açıklamadaki bilgiler tarihi önemdeydi:

“Aylardır hazırlık yapan 2 üst düzey MİT yöneticisi tam saldırıya geçeceklerken HPG’nin özel bir birimiyle Şehit Sakine Cansız İntikam Operasyonu’nu başlatmış ve bu üst düzey yöneticileri ele geçirmiştir.”

KCK: Tarihin En Büyük Devrimci Karşı Operasyonu MİT’e Yapıldı

“Tarihin gördüğü en büyük devrimci karşı istihbarat operasyonuyla ele geçirilen 2 MİT yöneticisinin Özgürlük Hareketimize karşı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Hakan Fidan’la birlikte doğrudan çalışan daire başkanları olması bu operasyonun büyüklüğünü ortaya koymaktadır” denilen açıklamada, MİT yöneticileri ile ilgili ise şu bilgiler verildi:

Ele geçirilen MİT üst düzey yöneticileri 20 yıldır Türkiye ve Kürdistan’ın çeşitli yerlerinde önemli görevler yapan ve daha sonra MİT merkezinde görevlendirilen Erhan Pekçetin ve Aydın Günel’dir. Erhan Pekçetin, MİT’in en stratejik dairesi olan etnik bölücü faaliyetler Daire Başkanı, Aydın Günel ise içeride ve dışarıda MİT İnsan Kaynakları Yöneticisidir. Bunlar MİT merkezinde çalıştıkları ve önemli sorumluluk üstlendikleri için ve diğer dairelerle sıkı ilişki içinde olduklarından MİT’in bütün çalışmalarından ve yaptığı operasyonlardan doğrudan ya da dolaylı bilgi sahibidirler.”

Açıklamada gündemi sarsacak çok önemli bilgiler vardı. MİT’in kurumsal yapısını çökerten bilgiye sahip olunduğu, çok sayıda MİT yöneticisi, üyesi, istihbarat elamanı, sorgu evlerinin deşifre edildi, bir bölümünün ise tutuklandığı belirtiliyordu.

Paris Katliamı’ nın Birincil Dereceden Sorumlusu Erdoğan ve MİT

Operasyonun Şehit Sakine Cansız İntikam Operasyonu adını alması da ayrıca dikkat çekiciydi. Çünkü Paris Katliamı’nın planlamasının kimler tarafından, nasıl yapıldığı, tetikçinin nasıl görevlendirildiği de açığa çıkartılıyordu.

Tayyip Erdoğan yönetimindeki AKP iktidarının çatışmasızlık ortamında ve İmralı’da görüşmeler sürerken imha siyasetini yürüttüğüne vurgu yapılan o açıklamada şu bilgiler dikkat çekiyordu:

“İmralı görüşmelerine devlet heyeti adına Muhammed Dervişoğlu’yla birlikte katılan Sabahattin Asal’ın bir MİT yöneticisi olarak 9 Ocak 2013’te gerçekleşen Paris Katliamı’nın planlayıcılarından olması, AKP iktidarının ve MİT’in komplocu karakterinin kanıtı olmaktadır. Şu bir daha görülmüştür ki, Türk devleti ve onun kirli işlerini yapan MİT için Kürtleri yok etmede her yol mubahtır.”

Ömer Güney ile  Konuşanlar MİT’ in Üst Düzey Yönetcisi

Yakalanan iki MİT üst düzey yöneticisinin ifadelerinde Paris Katliamı ile ilgili bilgiler, Paris Katliamını yapan güçlerin kimler olduğunu da netleştiriyor. Paris Katliamından bir yıl sonra Ocak 2014’de de peşpeşe yeni kanıtlar ortaya çıkmıştı.

Önce 2014 yılında bir ses kaydı yayınlandı. Kayıtta Ömer Güney, üç Türk ajanla cinayet planları yapıyordu. Bu ses kaydının gerçekliği Fransız uzman polisleri tarafından doğrulandı.

HPG’ nin operasyonla tutukladığı MİT üst düzey yetkilileri de bu konuşmayı teyit etti.

HPG’ nin Tutuklandığı MİT’çi Erhan Pekçetin’ den Paris İtirafları

Erhan Pekçetin’in bu ses kayıtları ile ilgili konuşmasında şunları şöylüyor:

Uğur Kaan Ayık: EBF (Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler Daire Başkanı)

Operasyon Şube Müdürü: Oğuz Yüret

Operasyon Şube Elemanı: Ayhan Oran

Yine internete düşen ses kayıtları var. Onları dinlediğimde o zaman suikastin yurtdışı EBF daire başkanı olan o dairedeki Uğur Kaan Ayık o dairedeki operasyon şube müdürü Oğuz Yüret ve o şubedeki Ayhan Oran memur üç personelimiz tarafından planlandığı ve hayata geçirildiğini anladım. Çünkü ses kayıtlarından mensupları tanıdım.

MİT’in Katliam Suçu Belgelendi

MİT Yöneticisi Erhan Pekçetin’in bu açıklamaları, 9 Ocak 2013’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türk devleti’nin MİT’i tarafından yapıldığını net bir şekilde ortaya koyuyor.

MİT Yöneticisi Erhan Pekçetin’in Ömer Güney’in MİT elemanı olduğunu açıklaması da dikkat çekici:

Ömer Güney diye bir haber elemanıyla Ankara’da bir otelde görüşülmüş. Oteldeki Ses kayıtları alınmış.”

HPG’nin Tutukladığı MİT Yöneticisinden Önemli İtiraflar

14 Ocak 2014’te ise Ömer Güney adlı tetikçiye suikast için verilen talimatın belgesi ortaya çıkmıştı. MİT yöneticileri bu belgenin de gerçek  olduğunu şu sözlerle teyit ediyor:

Bu tür suikastler hassas tabi. Çok üst düzeyde bir karar verilmesi gereken bir konu çok dar bir kadro bilir.”

Erhan Pekçetin’in medyaya sızdırılan MİT belgesinin de doğru olduğunu teyit ediyor ve ARZ NOTU başlıklı bu belgenin MİT’in işleyişi içindeki yerini de şu sözlerle açıklıyor:

Arz notunun müsteşara kadar çıkması gerekir. Hatta müsteşar cumhurbaşkanına sorar, tek başına karar vereceğini düşünmüyorum. Çünkü uluslararası sıkıntı yaratabilecek konular. Barış görüşmelerinin devam ettiği bir dönem. O arz notu Ayhan Oran değil, muhtemelen şube müdürü yapmıştır. Sıra silsilesi Uğur Kaan Ayık daire başkanı ona çıkar. Uğur Kaan Ayık’ın bir üstü başkan yardımcısı Sabahattin Asal‘dır. Sabahattin Asal’a gider ki Sabahattin Asal o dönem bildiğim kadarıyla Muhammed Dervişoğlu ile birlikte barış görüşmelerine giden bir isim. Sabahattin Asal’dan sonra o dönem GİB başkanı Haluk Özcan diye hatırlıyorum. GİB başkanı da müsteşar yardımcısına gönderir. Müsteşar yardımcısı da müsteşara gönderir. Arz notunun silsilesi böyledir. Bunu bir GİB Başkanı Müsteşar Yardımcı’sının yapacağı bir faaliyet değil. Müsteşara kadar çıkar ve orada onaylaması gerekir.”

18 Kasım 2012’ deki Yazılan MİT Belgesindeki İsimler Kimler?

18 Kasım 2012 tarihli belgede Türk istihbarat teşkilatı MİT yöneticilerinin imzaları bulunuyordu.

Belgenin altında  Şube Müdürü O. YÜRET, Daire Başkanı U. K. AYIK, Başkan Yardımcı Vekili S. ASAL, Başkan H. ÖZCAN isimleri yer alıyor.

HPG’nin operasyonla tutukladığı MİT Yöneticileri bu belgenin altındaki isimleri tanıyor ve şu bilgileri veriyor:

“O.Yüret olarak yer alan imza Oğuz Yüret’e aittir. Oğuz Yüret şu anda Van bölge daire başkanı. O dönem operasyonu şube müdürüymüş.

U. K. Ayık, Uğur Kaan Ayıktır. Şu anda özel faaliyetler başkanı o dönemde yurtdışı EBF (Etnik Bölücü Faaliyetler) daire başkanıydı.

S. Asal ise Sabahattin Asal’dır. Şu anda Stratejik İstihbarat Müsteşar Yardımcısıdır. O dönem Etnik Bölücü Faaliyetler’de Başkan Yardımcılığındaydı.

Arz notunda yer alan imzalar bunlara aitti.”

MİT’çi Sabahattin Asal, Erdoğan’ ın En Straftejik Adamı!

Belgenin altındaki Başkan Yardımcısı Vekili Sabahattin Asal ismi ise dikkat çekici. Çünkü Sabahattin Asal, İmralı’daki görüşmelerde Devlet Heyeti içinde Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu ile birlikte MİT adına yer alıyor.

Ve Sabahattin Asal’ın tetikçi Ömer Güney ile Ankara’da MİT lojmanlarında görüşmeler yaptığı da ortaya çıkıyor…

HPG’nin tutukladığı iki MİT üst düzey yöneticileri Paris Katliamı’nın Ankara’da MİT lojmanlarında planlandığını hatta, Ömer Güney’e alınan uçak biletinin de MİT lojmanlardaki seyahat acentasından alındığını açıklıyorlar.

MİT yöneticisi Erhan Pekçetin ifadesinde bu konu ile ilgili şunları söylüyor:

Ömer Güney’ in MİT Elemanı

“Ömer Güney diye bir haber elemanıyla Ankara’da bir otelde görüşülmüş. Oteldeki ses kayıtları alınmış. “

Ömer Güney’ in Paris’e Dönüş Biletini MİT Temin Ediyor

HPG’nin tutukladığı üst düzey MİT’çilerin ifadesinde Paris Katliamı’nın Ankara’da MİT’te nasıl örgütlendirildiğini ve Ömer Güney için uçak biletinin nereden nasıl alındığını anlatması ayrıca dikkat çekici:

“Suikast aşamasında Ankara’ya gelip Paris’e geri dönüş uçak bileti basına yansıyınca, Ömer Güney’in olduğu anlaşılınca, Fransız servisinin bize yazı yazdığını duydum. Konu hakkında bilgi talep edildiğini ve cevap verilmediğini biliyorum. Herhalde Fransız emniyeti de Türk emniyetine bir yazı yazmış. Emniyette çalışma yürütmüş Ankara Emniyeti Ömer Güney’in Ankara’dan Paris’e dönüş biletini PNN numarasından veya izini takip ederek. Satın alındığı acentaya Türk Hava Yolları acentasına ulaşıyor. Bu acenta Yenimahalle batı lojmanları içerisinde bizim teşkilat mensuplarına resmi görevlerde bilet temin eden bir acenta var. Yerini görmedim. Biz sadece telefon açıp söylüyoruz, o bize bileti temin ediyor. PNN numarasını veriyor. Oradan alınmış batı lojmanları içerisinden ki bizim acentadan. Teşkilatın içinde değil ama lojmanların içinde Ömer Güney Paris’e geri dönüş bileti alınmış.”

Erdoğan Paris Katliamı’ nı Planlayanları Terfi ile Ödüllendirdi

HPG’nin tutukladığı MİT üst düzey yöneticileri Paris Katliamı’ nda yer alan MİT’çilerin Tayyip Erdoğan tarafından terfi ile ödüllendirildiğinin bilgisini Erhan Pekçetin veriyor:

“O üç kişi bir süre sonra Uğur Kaan Ayık Doha’ya temsilci olarak gitti. Oğuz Yüret de ETİ başkanlığına daire başkanı olarak atandı. Ayhan Oran da Atina’ya legal seçildi bir süre sonra. Bir bir buçuk sene kaldılar. Onlar şu an Oğuz Yüret Van bölge başkanı, Uğur Kaan Ayık özel faaliyetler başkanlığına terfi ettiler. Hızlı terfi ettiler. Ayhan Oran da teşkilattan atıldı.”

Paris Katliamı’nı MİT’in planlayıp yaptığı bu itiraflar ve belgelerle ispatlanmış oluyor.

Bayık: PKK’li Yöneticileri Tasfiyeye Gelen MİT’çiler Büyük Darbe Yedi

9 Ocak 2013’teki katliamdan birkaç gün sonraki açıklamalarında katliamın MİT tarafından örgütlendirildiğine dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, 4 Ocak 2018’de Stêrk Tv’deki programda yapılan bu operasyonun önemine dikkat çekmiş; “bu operasyonun tarihi bir özellikte olduğunu” ifade etmişti.

KCK Paris Katliamı’nda temel rol alan MİT’çiler hakkında da önemli bilgileri açıklamış oluyor.

Uğur Kaan Ayık Paris katliamı planlayıcısı ve uygulayıcısıdır. SAKİNE CANSIZ, FİDAN DOĞAN VE LEYLA ŞAYLEMEZ katliamında MİT Güvenlik İstihbarat Başkanlığı’na bağlı Etnik Bölücü Faaliyetler bünyesinde Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler (EBF) Dairesi Başkanıydı. Katliam sonrası 2014 yılında Katar’ın başkenti Doha’ya resmi MİT temsilcisi olarak atandı.

Oğuz Yüret 2012 yılında Güvenlik İstihbarat Başkanlığı’na bağı Etnik Bölücü Faaliyetler bünyesinde Yurtdışı PKK Dairesinde Operasyon Şube Müdürü olarak görevliydi. Katliamdan belli bir süre sonra şahıs MİT Elektronik Teknik İstihbarat (ETİ) Başkanlığına bağlı Analiz Daire Başkanı olarak tayin edildi.

Paris Katliamı’nın talimatlandırıldığı MİT belgesinin altında adı olan isim ise Sabahattin Asal.

Sabahattin Asal: Paris Katliamında bu şahıs Güvenlik İstihbarat Başkanlığında Başkan Yardımcısıdır.

Sıralı olarak Oğuz Yüret, Uğur Kaan Ayık’a bağlıdır.

Uğur Kaan Ayık ise Sabahattin Asal’a bağlıydı. O süreçte Sabahattin Asal İmralı Görüşmelerine Muhammed Dervişoğlu ile birlikte katılan şahıstır.

Evet, PKK, Şehit Sakine Cansız İntikam Operasyonu ile Paris Katliamının gerçekleştiren temel aktörü olan Türk devletinin MİT’i olduğunu belgeriyle ortaya çıkarıyor ve katliamı yapan MİT kurumunun çok önemli isimlerini de tutukluyor.

Hozat: Kadın Hareketinin İntikam için Mücadelesi Hiç Durmadı 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, ‘Şehit Sakine Cansız Devrimci İntikam Operasyonunu’ değerlendiriyor. Hozat, özellikle Kürt Özgür Kadın Hareketinin mücadelesine de dikkat çekiyor.

Kaynak: ANF

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız