Efrîn Gençlik Platformu Zürich’dan eylem

988

İsviçre’nin kentlerinde bugün de alanlarda olan yüzlerce kişi, Efrin direnişini selamlarken, Türk devletinin işgal saldırılarını protesto etti. Eylemlerde egemenlerin sessizliğine karşı halklar olarak uluslararası dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapıldı.

ZÜRİH

İsviçreli alternatif gruplar ve Gençlik Örgütlerinin oluşturduğu Efrîn Gençlik Platformu Zürich öncülüğünde Zürih Helvetiaplatz’da bir araya gelen yüzlerce kişi şehir merkezinde gerçekleştirdikleri yürüyüşle Efrîn direnişini selamladı.

Helvetiyaplatz’da başlayan yürüyüş öncesi Halepçe katliamı yıl dönümü nedeniyle yapılan konuşmada, dun Halepçe bugün Efrîn denerek katilerin sadece isimsinin değiştiğini asil katılın uluslar arsı egemen güçler ve sömürge devletlerin kendileri olduğu vurgulandı. Ardında başta Halepçe ve Efrîn olmak üzere dünya devrim şehitleri anısına yapılan saygı durusuyla yürüyüş geçildi.

“Defend Efrin” (Efrîn’i savun), “Biji Berwedana Efrîne” pankartı arkasında bir araya gelen yüzlerce kişi hep bir ağızdan Almanca olarak attıkları “Her yer Efrîn, her yer direniş” sloganları eşliğinde şehrin en işlek caddelerinde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Türk devletinin katliamlarına dikkat çekilen yürüyüşte, saldırılar duruncaya kadar dünya halklarının Efrîn için ayakta olacağı mesajı verildi.

SOLOTHURN

İsviçre’nin Slothurn kentinde bir araya gelen İsviçreli alternatif gruplara mensup gençler ise şehir merkezinde “Rojava için dayanışma”, “Efrîn’i savun” pankartları arkasında bir araya gelerek, Efrîn ile dayanışma içinde olduklarının mesajını verdi.

Sık sık “Efrîn yalnız değildir” sloganı atan gençler, eylemelerine devam edecekleri mesajını verdi.

LUZERN

İsviçre’nin Luzern kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostlarının eylem adresi ise Mühlenplatz’dı. Burada Türk devletinin Efrîn’de yaptığı katliamların fotoğraflarını ve “Her yer Efrîn, her direniş” pankartları açarak gerçekleştirilen eylemde, Efrîn direnişi selamlanarak, Türk devletinin saldırıları protesto edildi.

Eylemde yapılan açıklamada, Türk devletinin Avrupa’nın sessizliğinden destek alarak Efrîn’de soykırım gerçekleştirildiğine dikkat çekilerek, yaşanan sessizliğe karşı halklar olarak uluslararası dayanışmanın büyütülmesi gerektiği çağrısı yapıldı.

İsviçre’nin kentlerinde Efrîn için enternasyonal dayanışma…

ANF Images

Türk devletinin Efrîn’e dönük soykırım saldırılarını protesto etmek amacıyla İsviçreliler farklı tarzda eylemler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Zürih kentinde yaşayan bir İsviçreli evinin balkonuna “Türk devletinin Efrîn’deki katliamını durdurun” pankartı ve Öcalan posteri, diğer bir İsviçreli ise evinin duvarına “Efrîn’i sahiplen, dayanışmayı büyüt” pankartı astı.

İsviçrelilerin yaptığı bu eylem sosyal medyada büyük bir ilgi ile karşılanırken, Efrîn ile dayanışma içerisinde olan İsviçreliler ise herkesi bu tür eylemler yaparak Efrîn’i sahiplenmeye ve uluslararası dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız