Halkların Birleşik Devrim Hareketi İsviçre’de Efrîn şehitlerini andı…

909

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) 58 gündür devam eden faşist TC ordusunun Efrîne işgal girişiminde ölümsüzleşen şehitleri anma etkinliği düzenledi.

Etkinliğe HBDH bileşenlerinden DKP-BÖG, TKEP/LENİNİST, MKP, TKP-ML, MLKP’nin yanı sıra Revolutionäre Aufbau, HDK İsviçre ve TKP-ML İsviçre katıldı.

HBDH’nin anma etkinliği DKP-BÖG savaşçıları Hüseyin Cem Özdemir, Görkem Tuğal, MLKP savaşçıları Ruhat Aşkara, Sedat Akyüz, Erdal Demirhan,  TKEP/L savaşçıları Sinan Ateş, Kenan Aktaş, THKP-C/MLSPB savaşçısı Ramazan Güleken, YPG Enternasyonal savaşçıları Olivier François Jean Le Clainche, Samuel Prada Leon, Haukur Hilmarsson ve YPJ’li savascilar Avesta Xabur, Barîn Kobanê şahsında gerçekleştirildi.

Saygı duruşuyla başlatılan anma etkinliği Halkların Birleşik Devrim Hareketi adına yapılan konuşmayla devam etti. HBDH adına yapılan konuşmada, “bugün uluslararası güçler ve faşist sömürgeci Türk devleti bir kez daha halkları katletmek için kanlı pazarlıklar yapıyorlar. Öncülerimizin bizlere bıraktığı miras ve yönelimin takipçileri olarak Rojava devrimi, Kobanê direnişi ile gelişen süreci gören devrimci hareketlerimiz sürece yanıt olmak ve faşist sömürgeci saldırganlığı püskürtmek, halklarımızın geleceğini inşa etmek için sürece yanıt olmanın güçleri birleştirmek, birlikte hareket etmek gerektiğini tespit etti. Bu öngörü ve tespitle kurulan HBDH, kuşkusuz ki sürecin bir ihtiyacıydı, yaşama yanıt olmanın bir adımıydı.

Bugün bu tespit ve yönelimin ne kadar doğru olduğunun yaşananlarda daha iyi görüyoruz. 1. ve 2. Dünya paylaşım savaşının, dünya insanlığına yaşattığı trajediyi hepimiz biliyoruz ve bugün bunun üçüncüsü bir başka boyutuyla yaşadığımız coğrafyada yaşanıyor. Bunu tersine çevirmek ve başta faşist sömürgeci Türk devleti olmak üzere, uluslararası güçlerin hâkimiyet pazar çatışmasında halklarımızın katliama uğratılması, sefalete sürüklenmesinin önüne geçmek temel görevimizdir. Bunun tek yolu vardır, o da mücadeleyi her alanda yükseltmek ve onların oyununu bozmaktır. Buda devrim demektir, devrim için her türlü koşul ve ortama sahibiz. Bize düşen bunu geliştirmek, zafere taşımaktır.

Bugün Efrîn nezlinde özelde Kürt halkı bir katliam, soykırımdan geçirilmeye çalışılırken, asıl olarak tüm insanlık karanlıklara gömülmek istenmektedir. Bunun içindir ki, savaşçılarımız, bugün burada andığımız şehit yoldaşlarımız sadece Efrîn savunması için değil, tüm insanlığın kurtuluşu için savaşıyorlar, şehit düşüyorlar. Şehitlerimizi saygıyla anarken, onlara bağlılığımız ve sözümüz, her alanda mücadeleyi yükseltip ideallerini zafere taşımak olduğunu bir kez daha yeniliyoruz. Son sözü hep direnenler söyler ve son sözü biz direneler söyleyeceğiz’’, denildi.

Sinevizyon gösterimiyle devam eden etkinlik, yapılan konuşmalarla devam etti.

Rojava devriminin başından itibaren her türlü desteği veren İsviçreli

Revolutionäre Aufbau örgütü yapılan konuşmada şunları ifade etti, ’’biz bu savaşta yardımcı pozisyonunda değiliz, sizlerle birlikte direnişteyiz. Şehitleriniz bizimde şehitlerimiz, bu mücadele hepimizin mücadelesi, devrim hepimizin devrimidir. Biz Avrupa’da sesini çıkarmayan emperyalistlere, kapitalistlere karşı da savaşıyoruz, çünkü onlar yaşanan savaşların sorumlularıdır. Burada başta gençler olmak üzere herkese Rojava’da ki mücadeleyi anlatmak, onları bilinçlendirmek için mücadele ediyoruz. Mücadeleyi büyütmek için birlikte omuz omuza savaşmaya devam edeceğiz’’, denildi.

Yapılan konuşmaların ardından anma etkinliği sloganlarla sonlandırıldı.

Ayrıca Lozan ve Biel’de anmalar yapıldı.

Zürih-18 Mart 2018

 

 

 

 

 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız