Hannover Newroz’unda Afrin direnişi selamlandı

731

17.03.2018 tarihinde Almanya’nın Hannover kentinde Newroz kutlaması için sabahın erken saatlerinde bir araya gelen on binlerce kişi Kırmızı ve Yeşil kollardan başlatılan yürüyüşle, miting alanı Opern Platz’da birleşti.

Kırmızı kolda yapılan yürüyüşte polisin provokatif girişimleri kitlenin sağduyulu yaklaşımları sonucu boşa çıkarıldı. Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinden getirilen polis grubunun provokasyonun başını çekmesi dikkat çekti.Yeşil kolda ise flamalar bahane edilerek arbede yaşanmasına karşın soğuk kanlı kitle provakasyonu boşa çıkarttı.

DKP ve BÖG yürüyüşe pankartları ve bayrakları ile katılırken HBDH bayraklarıda alanda yerini aldı.  “Newroz Şoreş Be!” sloganı ile ana pankartını hazırlayan DKP alana 5 pankart ile katıldı. Efrin direnişini selamlayan DKP liler Efrinde Şehit düşen Görkem Tuğal ve Hüseyin Cem Özdemir için bir anma da alanda gerçekleştirdiler. Miting alanında kitleye Newroz bildirisini ve Efrin Şehitleri için yapılan açıklamaları dağıtan DKP liler “ Her yer Efrin Her Yer Direniş” sloganlarını sık sık attılar. Bu yıl ki Newroz kutlamasının ana gündemi Efrin işgaliydi. Efrin işgali ve Emperyalist devletlerin işgale sessiz kalması protesto edildi ve özellikle Alman devletinin işgale finansal destek sağladığı sloganlarla teşhir edildi. Miting konuşmacıların konuşmalarını tamamlaması ile son buldu.

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız