Efrîn’e destek eylemleri sürüyor

922

Zürih; Efrîn-Rojava Direniş Platformu çağrısıyla İsviçre’nin Zürih kentinde yüzlerce Kürdistanlı, Türkiyeli ve İsviçreli Efrîn için yürüdü. Helvetiaplatz’da akşam saatlerinde bir araya gelen Kürdistanlılar, meşalelerle yürüyüşe geçti. Şehrin işlek caddelerinde devam eden yürüyüş esnasında sık sık, “Terörist Erdoğan”, “Türk Ordusu Efrîn’den defol”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Yol boyunca bildirilerin dağıtıldığı yürüyüş tekrar Helvetiaplatz’a kadar devam etti. Burada yapılan mitingin ardından eylem sona erdi.

İsviçre – Zürih Oerlikon; Silah serbest, Protesto yasak!

Savaşa silah satmak serbest, savaşı protesto etmek yasak…
İsviçre – Zürih Oerlikon bölgesinde yer alan Rheinmetall silah fabrikası; Efrîn’i işgal girişimindeki Türk rejimine silah ve savaş materyalleri gönderdiği için protesto edildi. İsviçreli devrimcilerin (Auf Bau) gerçekleştirdiği Devrimci Komünarlarin da katıldığı eylem, İsviçre’nin, Efrîni işgal girişimindeki türk rejimine silah ve savaş materyalleri satması, bu kirli savaştan rant elde etmesi ve Kürt halkının katliamlarında suç ortaklığı yapması protesto edildi. Rheinmetall girişine 15 metrelik pankart asıldı.
Avrupa ülkelerinin Kürt bölgelerindeki savaştan kar sağlamak için Erdoğan rejimine silah satmaları, 2 ayı geçen Efrîn kuşatması boyunca Avrupa’da başlayan protesto eylemleri devam ediyor. Avrupa Devrimci Demokrat ve Aydınları, Türkiyeli devrimciler ve Kürt halkı Faşist sömürgeci Türk devletine karşı Kürt halkının yanında durarak, Efrine ilk saldırıların gerçekleştiği 20 Ocaktan bu yana savaşı protesto eylemleri, Efrînle dayanıma devam ediyor. Bu gün Zürih’te gerçekleşen eylemde de Rheinmetall silah sanayisi protesto edildi.
İsviçre’nin çeşitli kantonlarında devam eden eylemsellikler, İsviçre devletinin, Kürt halkını katleden Faşist sömürgeci rejime desteklerini kesmeleri için baskı yapmaktadır.
Rheinmetall görevlilerinin şikâyeti üzerine eylem alanına gelen polisler, protesto eylemini engelleyemedi. Protesto eylemi devam ederken caddeyi trafiğe kapatan polis eylem sonrası, otobüse binen bir kısım protestocu otobüsten zorla indirerek gözaltına aldı.

BM önündeki açlık grevi sona erdi; Türk devleti ve ÖSO çetelerinin Efrîn’i işgal edip talana başlamasına sessiz kalan Birleşmiş Milletleri protesto etmek için 19 Mart’ta BM Cenevre Ofisi önünde başlatılan açlık grevi 20. gününde bitirildi.

4 gündür Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) devraldığı açlık grevi eylemi, BM önünde İsviçreli sol-sosyalist parti temsilcileri ve kadınların katılımıyla yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve YPJ, YPG ve PKK bayraklarının açıldığı açıklamaya, çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada ilk olarak TJK-E adına konuşan Zilan Serhat, 20 günlük açlık grevi boyunca taleplerini yetkililere ilettiklerini, birçok siyasi parti ve kadın örgütleri ile de görüştüklerini söyleyerek, Efrîn için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Yapılan görüşmeler temelinde Efrîn’de ki işgalin sonlandırılması için kendilerine söz verildiğini aktaran Serhat, “Efrîn’i işgal eden faşit Türk devletinin çıkarılacağı yönünde bize söz verildi. Somut adım atılmadığı sürece eylemelerimizi sürdüreceğiz. Efrîn ve Önder Apo özgürleşmeden mücadelemiz son bulmayacaktır. Önder Apo’nun özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür. Rêber Apo’nun üzerindeki tecridin de bir an önce son bulmasını istiyoruz” dedi

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) adına konuşan Leyla Şahin ise sözlerine Efrîn şehitlerini anarak başladı. Avrupa’ da 2 aydır Efrîn için mücadele ettikleri dile getiren Şahin, “Efrîn’i işgal eden faşist Türk devletinin bir hafta içinde Efrîn’den çıkacağını söylemiştiler. 2 aydır Efrîn işgal altında talan ediliyor. Türk devleti Efrîn’den çıkmadan mücadelemiz son bulmayacaktır. Efrîn’deki direniş bitmedi bitmeyecektir” diye konuştu.

Cenevre Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi adına Müzeyyen Orhan da mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Orhan’ın ardından ise İsviçre Radikal Liberal Parti’den (PLR) Joel Fiss bir konuşma yapı. Fiss, Avrupa ve dünyanın Kürtlere karşı borcunu ödemesi gerektiğini ifade ederek, “Kürtler canları pahasına barbar DAİŞ örgütüne karşı direndi ve bir zafer kazandı. Ama sonrası Suriye devletlerin kendi çıkarları için bir tiyatro alanına dönüşmüş durumda. Ahlaki olarak sorumluluğumuzu yerine getirmeli ve Kürtleri mücadelelerinde yalnız bırakmamalıyız” diye konuştu.

Açıklama sonrası kadınlar müzik eşliğinde halaylar çekti.

Bern; Efrîn-Rojava Direniş Platformu tarafından İsviçre’nin Bern kentinde gerçekleştirilen yürüyüşle Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’e dönük işgali ve sivil katliamları protesto edildi.

Reithalle alanında bir araya gelen bini aşkın Kürdistanlı ve dostları, buradan merkez tren istasyonuna bir yürüyüş gerçekleştirdi. Efrîn direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları duvarlara yapıştırılıp, yazılama yapılırken hazırlanan pankartlar da  kent merkezinin cadde, sokaklarının yüksek yerlerine asıldı.

Sık sık “İşgalci Türk devleti Efrîn’den defol”, “Türkiye ile silah satışlarını durdurun”, “NATO destekliyor, Türkiye Kürtleri katlediyor” sloganları atan kitle Parlamento binasına kadar yürüyüşe yaptı. Eylem yine sloganlar eşliğinde sona erdi.

Eylemciler İsviçre Federal Parlamentosu önünde polis tarafından engellendi. Dağılan kitleye polis saldırdı ve 250 kişi gözaltına alındı. Kitle karakol önünde gözaltına alınanların serbest bırakılması talebiyle Bern Merkez Karakakolu eylem yapıyor.

Lozan, Cenevre; İsviçre’nin Lozan ve Cenevre kentlerinde üniversite öğrencileri tarafından Efrîn direnişine sahip çıkmak amacıyla kent merkezlerinde dayanışma stantları açıldı. İsviçrelilerin yoğun ilgi gösterdiği stantlar akşam saatlerine kadar açık kaldı.

Landenthal; Nuda Kürt Kadın inisiyatifi öncülüğünde İsviçre’nin Langenthal şehrinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’deki katliamları İsviçrelilere anlatıldı. Efrîn’de ki işgal ve katliamların anlatıldığı Almanca bildiriler de dağıtıldı.

İtalya;  Floransa kentinde yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. 45 farklı grup ile Toscana Kürt Komitesi’nin ortaklaşa organize ettiği yürüyüş, ABD Konsolosluğu önünde bildirinin okunması ile başladı.

Kitle daha sonra ise Rusya ve Almanya Konsoloslukları önünde eylemine devam etti.

Her iki konsolosluk önüne bir tank maketi ile Efrîn’de Türk devletinin soykırım saldırılarında katlettiği sivillerin fotoğrafları bırakıldı.

“Biji YPG”, “Biji YPJ”, “Biji PKK”, “Biji Serok Apo” sloganlarının atıldığı yürüyüşte bildiri de dağıtıldı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde de Kürt gençleri tarafından bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

HBF önünde başlayan yürüyüşe Alman ve Türk sol gruplar da katıldı.

“Kürdistan’da katliam var”, “Katil Erdoğan”, “Yaşasasın Efrîn Dayanışması” pankartları ve YPG/YPJ flamaları da taşındı.

Kitle Hauptwache’ye kadar sloganlar eşliğinde yürüdü ve bir miting yaptı.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde yapılan konuşmalarda Efrîn direnişine sahip çıkılması gerektiği belirtildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit için de gençlerin eylem düzenlemesi gerektiği vurgulandı.

Eylem, bildirinin okunması ardından sloganlarla sona erdi.

Maesilya; Marsilya’da Türk devletinin Efrîn işgalini protesto eden Kürdistanlılar bir yürüyüş gerçekleştirdi. DKTM öncülüğünde düzenlenen yürüyüşte “Terörist Erdoğan Kürdistan’dan defol”, “Kürdistan faşişme mezar olacak”, “Her yer Efrîn her yer direniş” sloganları atıldı. “Katil Erdoğan işbirlikçi Avrupa” ve “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü” pankartlarının açıldığı yürüyüşte bildiri dağıtıldı. Yürüyüşün ardından Vieux port meydanında bir miting düzenlendi.

Mitingde DKTM dış ilişkiler adına konuşan Mehmet Kara, “Bu gün Kürtleri katletmek için bütün Avrupa, TC ve işbirliği DAİŞ’e göz yumuyor. Bu sessizliğin sonu Avrupa’ya da sıçrayacak ve o zaman ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız” dedi. Ardından DKTM adına Yakup Dom kısa bir konuşma yaptı.

Hannover; Kentinde akşam saatlerinde tren garı önünde toplanan kalabalık kitle Hannover polisinin Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) derneğine yaptığı baskını protesto etti. Protestoya Kürdistanlıların yanı sıra YDG, Cîwanên Azad Hannover, Kürt kadın komünleri, Kürt Kadın Meclisleri, NAV-YÊK, solcu kurumlar ve ATİF Hannover MLPD taraftarları ve anti-faşist kurumlar protestoya destek verdi. Gençlerin hazırladığı ‘Devlet terörüne karşı cevabımız direniştir’ pankartı yürüyüş boyunca taşındı ve Alman polisinin tutumu kınandı.

‘MEYDANI BIRAKMAYALIM!’

NAV-DEM Sözcüsü Altun Bischoff ise soykırımcı Türk devletinin talebiyle DKTM’nin basıldığına dikkat çekerek, Almanya’da yaşayan Kürtlerin hedef gösterildiğini söyledi. AKP-Saray’ın polislerinin Hannover’de deşifre olduğunu söyleyen Bischoff, “Baskıcılara meydanı bırakmayalım” çağrısında bulundu.

Kitle Hannover Kurt-Schuhmacher-Sokağı’da bulunan polis karakoluna doğru yürüyüşe geçti ve burada da baskınlar kınandı.

Alman polisinin NAV-DEM baskını kınandı; uisburg şehrinde Kürt Geçliği öncülüğünde protesto edildi. Delplatzda saat 14.30’da başlayan yürüyüş Duisburg Merkez Tren garı önünde yapılan mitingle son buldu. Yüzlerce Kürdistanlının katıldığı yürüyüşte, “Efrîn’e ve Öcalan’a Özgürlük” pankartı taşındı. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın posterlerinin ve YPG/YPJ bayraklarının açıldığı yürüyüşe, Öcalan posterlerini bahane eden Alman polisleri müdahale etmek istedi. Halk tepkisi sonucu polis geri adım atmak zorunda kaldı.

Yürüyüş boyunca Kürtçe ve Almanca yapılan konuşmalarda, Kürt Halk Önderi Öcalan’a uygulanan uluslararası komplonun Türk devletinin Efrîn işgali ile devam ettiği belirtildi. İmralı’da büyük bir direniş sergileyen Öcalan üzerinden derinleştirilmiş bir tecrit ve izolasyon uygulandığı vurgulanan konuşmalarda, bu durumdan başta Avrupa devletleri olmak üzere tüm dünyanın sorumlu olduğu belirtildi. Yine Alman Devletinin Kürtlere karşı yapılan kriminalizasyon politikasının Türk devleti ile olan son zamanlardaki yakınlaşmalarıyla alakalı olduğu belirtildi. Alman polisinin Hannover’deki NAV-DEM derneğine yapılan baskını da kınandı. Alman polisinin eylem sonlarına doğru bir çok Kürt gencini gözaltına almaya kalkışması halk tarafından engellendi. Eylem, “Biji Efrîn”, “Biji YPG/YPJ”, “Efrîn bizim sehirimiz bizim ozgurlugumuzdur“ sloganlariyla sona erdi.

Almanya Essen; Essen kentinde Halk Meclisi tarafından stant açıldı. Standın açıldığı alanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit protesto edilirken, bildiri okundu ve dağıtıldı.

İlgi gören stantta Efrîn’de Türk devletinin katlettiği sivillerin fotoğrafları da gösterildi.

Almanya’nın Braunschweig kentinde de çadır eylemi yapıldı. Salzgitter Berçem Cîlo Meclisi, Braunschweig Zozan Cûdî Komünü ve Enternasyonal Güç Birliği bileşenlerinin organize ettiği eylemde, Efrîn işgali, Alman polisi ve Türk devleti devletinin Kürt kurumlarına dönük saldırıları anlatıldı.

Alman halkının da ilgi duyduğu çadır eyleminde basın açıklaması yapıldı.

Fransa; Reims’te Efrîn ile dayanışma eylemi; Fransa’nın Reims kentinde Efrîn direnişi ile dayanışmak ve Türk devletinin katliamlarını protesto etmek bir çadır eylemi gerçekleştirildi.

Fransa Komünist Partisi, Fransa Sosyalist Partisi-Reims, Partizan, işçi sendikaları ve Reims Demokratik Kürt Kültür Merkezi’nin oluşturduğu Efrîn Kolektifi, kentte bir çadır kurarak Efrîn işgaline tepki gösterdiler.

Eylem saat 10.00 ile 18.00 arasında planlandı. Efrîn’deki direnişi selamlayan eylemciler, Türk devletinin işgal saldırıları ve katliamları karşısında duyarlılık oluşturmak için bildiri dağıttı, imza topladı.

Toplanan imzalar Fransa Meclisi’ne gönderilecek. Çadıra ilginin yoğun olduğu gözlemlenirken, eylemciler ırkçı faşist provokasyonlara da maruz kaldı.

 

 

 

 

 

 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız