Kardeşinin fotoğrafını sosyal medyada paylaşmanın cezası: 1 yıl 10 ay hapis!

1140

IŞİD’e karşı yürütülen savaşta, Rakka hamlesinde hayatını kaybeden BÖG savaşçısı Muzaffer Kandemir(Doğan Kırefe)’in kardeşi Mustafa Kandemir hakkında, kardeşinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığı ve cenazesinin doğduğu topraklara getirilmesini istediği gerekçesiyle, 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Sinop Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, ceza ertelenmedi.

Muzaffer Kandemir, Fırat’ın Gazabı hamlesinde 7 Ocak 2017 tarihinde, IŞİD’le girdiği çatışmada ölümsüzleşmişti. Birleşik Özgürlük Güçleri tarafından yapılan açıklamada Muzaffer Kandemir’in Enternasyonalist Özgürlük Taburu savaşçısı olduğu ve Menbic hamlesinden sonra Rakka’nın özgürleştirilmesi için yapılan Fırat’ın Gazabı hamlesine katıldığı belirtilmişti. Açıklamada Kandemir’in Sinop’ta doğup büyüdüğü ve IŞİD’e karşı savaşmak için Rojava’ya geldiği ifade edilmişti. Kandemir’in ölümsüzleşmesinin ardından cenazesinin Türkiye’ye nakledilmesi için yapılan bütün girişimler sonuçsuz kalmıştı.

Muzaffer Kandemir’in kardeşi Mustafa Kandemir hakkında, Sinop Cumhuriyet Savcılığı tarafından Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek dava açıldı. Söz konusu paylaşımlar arasında Muzaffer Kandemir’in Rojava topraklarında çekilmiş fotoğrafları ve cenazesinin Türkiye’ye gelmesini talep eden konuşmalar yer alıyor.

Sinop Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, savcı mütalaası yeterli görüldü ve Kandemir hakkında herhangi bir indirim ve erteleme uygulanmadan 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Kaynak: Umut Gazetesi

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız