İsviçre; 1 Mayıs’ına erkek, kadın arasındaki maaş eşitsizliği ve Rojava direnişi damgasını vurdu

967

Bütün Dünyanın işçileri ve ezilen halklar, 1 Mayısı emperyalist haydutlar ve onların güdümünde ki gerici/faşist devletlerin dünya halklarına dayattığı savaş ve tehditlerin gölgesinde karşıladı.

İşçi Sınıfının Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs’ta İsviçre’nin birçok merkezinde alanlara çıkan işçi ve emekçiler, 1 Mayıs’ı kutladı. Eylemlere Rojava ve Efrîn direnişi damgasını vururken, Erdoğan faşist rejimi lanetlendi.

İsviçreliler ve ülkede yaşayan göçmenler, İsviçre’nin 20 kantonunda düzenlenen 50 fazla etkinlikte bir araya gelerek 1 Mayıs’ı kutladı. Ülkedeki en büyük kutlama her yıl olduğu gibi bu yılda Zürih ve Cenevre’de gerçekleştirilirken, eylemlere kendi renkleriyle katılan Kürdistanlı ve Türkiyeli örgütler, Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin ortaya koyduğu direnişi selamlayarak, AKP-MHP faşist rejimine karşı mücadele çağrısı yaptı.

Eylem ve etkinliklerde bir araya gelen işçiler, sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, İsviçre’nin gündeminden düşmeyen erkek ve kadın arasındaki maaş eşitsizliğinin giderilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi konuları ön plana çıkardı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 1 Mayıs kutlamasının ana merkezlerinden birisi Zürih’ti. Sabah saatlerinde Helvetiaplatz’da bir araya gelen 10 bini aşkın insan buradan 1 Mayıs stantlarının kurulduğu alana kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Siyasi parti ve işçi sendikalarının öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşte maaş eşitsizliği, çalışma koşullarının giderilmesi gibi talepler ön plana çıkarılırken, yürüyüşte yerini alan anarşist ve alternatif gruplar ise kapitalist sistemin insan emeği üzerindeki sömürüsüne dikkat çekerek, ortaya konulacak direnişlerle başka bir dünyanın mümkün olabileceğine vurgu yaptılar.

Yürüyüşte kendi renkleri ile yer alan Kürdistanlı ve Türkiyeli örgütlerde sık sık attıkları sloganlarla AKP-MHP faşist rejiminin uygulamalarını protesto etti ve direniş, mücadeleyi yükselteme çağrısı yaptı. Rojava ve Efrîn direnişinin selamlanıp Kürt halkıyla dayanışma mesajı verdi.

 

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız