DKP/Birlik Rojava Komitesi: Kimse Kürdistan’daki Savaş Gerçekliğini Unutmamalı!

875

Kimse Kürdistan’daki Savaş Gerçekliğini Unutmamalı!

Bugün bütün medya kanalları bir kadın ve 11 aylık bir  bebeğin ölümü üzerinden siyasal bir saldırı başlatmış bulunmakta. Bir kesim sol da  bu akıntıya kapılıp bir şeyler söylemekte. Bugün bilerek veya bilmeyerek yaşanan bu olay üzerinden Kürt Özgürlük Hareketi’nin sivil katliamı yaptığına dönük kara propagandaya ortak olmak Kürdistan’daki sömürgeci faşist devlet gerçekliğini, kirli savaşı meşrulaştırmaktadır.

Kürdistan’daki savaş gerçekliğini bilerek ve olayın gerçekleşme şekline bakarak bu olayı yorumlayalım. Askeri bir nokta ve bu noktanın yoluna döşenen mayın,  askeri noktadan çıkan bir aracın geçişi sırasında patlatılıyor. İçerisinde subayların olduğunu düşünerek yapılan bir eylem. Patlatılan bu bomba PKK’nin eylem tarzı üzerinden yorumlarsak yaklaşık 3 ile 5 km arası bir uzaklıktan patlatılmış ve içerisindeki insanı görebilme imkanının olmadığı bir durumda gerçekleşmiştir. Kürt Özgürlük Hareketi’nin çocukların bile isteye gaz kapsülleri ile hedef alarak öldüren, bodrumlarda insanları canlı canlı yakan faşist devlete karşı savaşırken olabildiğince sivilin geçme olasılığının olmadığı bir yola mayın koyması ve patlatması savaş gerçekliği değil de nedir?

Sömürgeci faşist devletin Kürdistan’nın bir dağına kurduğu askeri noktanın kendisi de buradan çıkan araçlar da hedef durumunda olur. Sömürgeci faşist devletin ve askerinin ve de onun peşi sıra gelenlerin orada ne işi var, asıl bu sorgulanmalıdır. Kuşkusuz, devrimci güçler hiçbir eyleminde sivil kayıpları istemez. Bu eylemde de sivillerin ölmesi, hele de bir çocuğun ölmesi üzücüdür. Ancak bu can kayıplarının sorumlusu,  PKK değil işgalci faşist Türk devleti ve burjuvazisidir. Yaşanan her ölümün yükü faşist  TC’ye aittir ve Kürt kimliğini, varlığını reddetmesi ve sömürgeci emelleri ile doğrudan alakalıdır.

DKP Rojava Komitesi

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız