Türk Traktör’de işçi kıyımı: İşten atılan sayısı 200’ü geçti

564

Ankara’da kurulu olup alanında Türkiye’nin en büyüğü Türk Traktör fabrikasında, döviz kurunun yükselmesi ve satışlarda düşüş yaşanması sonucunda Koç- CNH Industrial yönetimi, faturayı işçilere kesmenin hazırlıklarına başladı.

Evrensel’in haberine göre; mayıs-haziran döneminde ücretlerde kesinti ve bir günlük izin uygulamalarıyla ilk adımı atan fabrika yönetimi, toplu işten çıkarma sınırı olan 29 işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılanlar arasında kadrolu ve sözleşmeli olanların yanı sıra tazminatlarını alarak kendi isteğiyle çıkanlar da yer aldı.

“Dişli ve Isıl İşlem bölümünün kapatılması gündemde”

Fabrikada sadece motor, şanzıman gibi bölümlerin yoğun biçimde çalıştığını söyleyen bir işçi “Şimdilik Hindistan’dan siparişler var, o yüzden bu bölümlerde vardiyalar devam ediyor. Ancak o siparişler de bittiğinde bu bölümlerde çalışanlar da artık vedalaşır birbirleriyle” dedi.

Aynı işçi “Dişli ve Isıl İşlem” bölümünün kapatılacağı ve buradan doğan boşluğun OSTİM gibi yerlerden daha ucuz maliyete kapatılabileceği söylentisinin fabrika içerisinde yüksek sesle konuşulduğunu ifade ederken, işçilerin kendi arasında yaşananlara tepki gösterdiklerini belirtti.

İşçinin aktarımına göre fabrikada örgütlü Türk Metal, mayıs-haziran döneminde “İşten atılmalar olmasın” demekle birlikte, işten atılmaların başlamasıyla sessizliğe gömüldü.

“‘Metal Fırtına’nın rövanşı”

İşten çıkan veya çıkartılanların sayısının 200-250 civarında olduğunu ve son olarak 30-35 beyaz yakalının da işten çıkarıldığını aktaran bir başka işçi, 2015’te “Metal Fırtına” olarak adlandırılan direniş dalgasının rövanşının alındığını savundu.

Bir diğer işçi toplu sözleşme döneminde patronları ve sendikayı sallayan işçilerin tedirgin ve kaygılı olduğunu, patronun bunu fırsat bilerek hareket ettiğini ifade etti.

Bir kadın işçi ise “Şimdi bize sıra ne zaman gelecek diye bekliyoruz. Sendika hiç ortalarda görünmüyor. İşten çıkarılanların hepsi mücadeleci, daha önce greve katılan işçilerdi. Biz kadınlar olarak az kişi çalışıyoruz Türk Traktör’de ama herkesin birlik olması gerekiyor. Bunu yapamazsak böyle sıranın bize ne zaman geleceğini bekleriz” diye konuştu.

Kaynak: Sendika.Org

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız